Предстои стартирането на една от очакваните програми за безвъзмездна помощ на бизнеса, а именно „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията„
По линия на Националният план за възстановяване и устойчивост на България, този път със съдействието и помощта на Министерството на иновациите и растежа.
Стремейки се да се насърчи прехода на частния сектор към екосъобразна дейност, очакваният ефект е да се ускори прехода към климатична неутралност, и именно чрез предвидените локални съоръжения за съхранение на енергия – батерийни стопанства да се допринесе за увеличаване на гъвкавостта на националната енергийна система и от там до по добро балансиране на мрежата, имайки предвид непостоянният характер на енергията от ВЕИ.
Развивайки проекти по предходни програми като мерки 4.1 , 4.2 и др., Топ Солар България реализира множество подобни инсталации, и натрупа значителен опит в инженеринга на хибридни централи включително от островен тип.
Трябва да споменем, че ситуацията на енергийният пазар през последните две години и най – вече от началото на войната в Украйна, предположи нова реалност, която даде сериозен тласък на развитието на системите за съхранение на енергия, и днес батерийните стопанства като сегмент са едни от най-динамично развиващите в световен мащаб технологични сфери. Стремежа на производителите на автомобили за удължен преход и живот на батериите също дава тласък за постоянно развитие, а на фона на всички тези предизвикателства и целите на Зелената сделка, използването на подобни решения вече не е екзотика, а необходимост.
До скоро обаче, когато цената на електроенергията беше по–ниска, икономическата целесъобразност за използване на батерии за фотоволтаичните централи, не беше еднозначна и поради това те не внедряваха масово, а по-скоро там където липсва мрежа и няма друго решение. Именно поради това, както и поради постоянното развитие на технологията, липсва достатъчно информация в потребителите, а и опит в много проектанти и изпълнители.
Не правилно техническо решение, компромисно подбрано оборудване и некачествено изпълнение, за съжаление са срещано явление в бранша.
Без възможност (компетентност) за изготвяне на качествен технико-икономически анализ относно нуждите на потребителя се нанасят
икономически вреди от работата на централата като цяло, а и щети от по–краткия живот на батерийното стопанство, когато то е проектирано и изпълнено неправилно.
Що се отнася до някои изисквания на конкретната програма за безвъзмездно финансиране относно системата за съхранение на енергия (батерии), то не спазването на някои показатели могат да доведат и до или отхвърляне/неодобрение на проекта, или до претенции за възстановяване на получените безвъзмездно средства.
Топ Солар България е представител на водещи световни производители на хибридни инвертори и батерии за фотоволтаични централи.
Нашите специалисти се обучават текущо и познават начина на работа и спецификата на най-иновативните технологии и нови технически решения и компоненти.
Изискване по BG-RRP-3.006 е ежегодно да се подава информация за потребената електрическа енергия от кандидата от изградената по проекта фотоволтаична система, която следва да не е по-малко от 260 kWh на годишна база за всеки 1 kWp инсталирана мощност на енергийното съоръжение, и правилното проектиране, изпълнение и поддръжка за срок най-малко от 5 години ще е ключово за ефективната и без рискова работа на инвестицията.
Както за всеки свой клиент, и при работата по проектите за безвъзмездно финансиране очаквайте да
приложим най-високите стандарти и добри практики!
И нека в началото на 2023г. да си пожелаем ПОВЕЧЕ СЛЪНЧЕВА ЕНЕРГИЯ И ПОВЕЧЕ СЛЪНЧЕВИ ХОРА